BERNEŃSKI PIES PASTERSKI

długość życia: 6-9 lat

pies wzrost: 64-70 cm

pies waga: 45-60 kg

suka wzrost: 58-66 cm

suka waga: 35-50 kg

Sierść berneńczyka jest długa i jedwabista, lekko sfalowana; czarny płaszcz z rudymi plamami na policzkach, nad oczami, na kończynach i klatce piersiowej; wymagana biała strzałka na głowie i biała klatka piersiowa, pożądane białe łapy i koniec ogona (tzw. tricolor). Tak rozłożone umaszczenie jest typowe dla ras szwajcarskich psów pasterskich i nie spotykane u innych ras.

Berneńczyki są łagodne i przyjazne w stosunku do ludzi. Lubią dzieci i są wobec nich ostrożne, cierpliwe i opiekuńcze. Nie są agresywne w stosunku do gości, przechodniów czy innych zwierząt, mimo to posiadają instynkt stróża – zaniepokojone alarmują. Wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem, a pozbawione otoczenia ludzi stają się lękliwe, dlatego też nie nadają się do trzymania w kojcu.

Nie jest to pies dla alergika, ponieważ gubi dużo sierści, wymaga czesania przynajmniej 2 razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Sierść może się kołtunić, zwłaszcza w okolicach uszu.

Berneńczyk, jak każdy molos do 18 miesiąca nie powinien być nadmiernie forsowany skokami czy bieganiem przy rowerze, gdyż może to zbytnio obciążyć jego stawy.

Berneńczyki są szczególnie podatne na nowotwory. Chorują również na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, skręt żołądka, nowotwory (szczególnie histiocytoza), entropium (podwinięcie powieki) i ektropium (wywinięcie powieki).

o czym należy wiedzieć przy kupnie tego psa

To bardzo bystry i mądry pies – dlatego nie można go pozostawić bez szkolenia. Młode berneńczyki często wykazują nadmierną strachliwość, w takim wypadku należy psa jak najczęściej zabierać w miejsca gdzie jest sporo ludzi i od szczenięcia nie ograniczać mu kontaktów z ludźmi i nowymi bodźcami.

Cierpliwość i serdeczność w szkoleniu berneńczyka da znacznie lepsze rezultaty niż tak zwana „silna ręka”

Nie zmuszaj psa do biegania, jeśli on sam nie ma na to ochoty. Nigdy nie wolno berneńczyka zmuszać do biegu przy rowerze!

Uważaj na choroby stawów – sprawdzaj czy rodzice i dziadkowie twojego psa nie są chorzy na dysplazję. To choroba dziedziczna, dlatego kupuj psa tylko z rodowodem

Berneńczyk to duży pies wymagający sporych nakładów finansowych, czasu a przede wszystkim miłości i nie każda osoba tym wymaganiom sprosta.